obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

21.11.2022

Implementacja KSeF. Co z załącznikami do faktur VAT?

AUTHOR
by Maciej Gomółka Konsultant rozwiązań dla biznesu
SHARE
Implementacja KSeF. Co z załącznikami do faktur VAT?

Świadomość o obowiązku stosowania KSeF (Krajowego Systemu e-Faktur) od stycznia 2024 r. jest wśród polskich przedsiębiorców stosunkowo niska. Mimo, że system funkcjonuje już w środowisku produkcyjnym od stycznia 2022 r., o jego istnieniu wie niespełna połowa ankietowanych firm, o czym informują opiniotwórcze media, takie jak choćby rp.pl.

Rządowa platforma bez załączników do faktur

Jeszcze mniej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z faktu, że wdrożenie KSeF w przedsiębiorstwie może wiązać się z rewolucyjną zmianą funkcjonowania przepisów związanych z obiegiem faktur VAT. Ministerstwo Finansów, projektując KSeF zaserwowało nam szereg ograniczeń technicznych, wśród których jednym z istotniejszych jest brak możliwości przekazywania załączników do faktur VAT poprzez platformę.

Jak tłumaczy Ministerstwo, komplikacja ta wynika z ograniczeń w transmisji danych. Obsłużenie całości obiegu faktur VAT w Polsce samo w sobie będzie stanowić techniczne wyzwanie. Ministerstwo szacuje, że system będzie mógł obsługiwać do 100 mln faktur dziennie. Dołączenie do części faktur załączników, znacznie zwiększających rozmiar przesyłanego pliku, dodatkowo obciążyłoby serwery. To z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na stabilność, a co za tym idzie - wiarygodność systemu.

Brak załączników: co z tym fantem zrobić?

W praktyce biznesowej do faktury często dołączane są dodatkowe dokumenty. Może to być protokół odbioru, potwierdzenie realizacji usługi czy dostarczenia produktu. Analiza treści załącznika decyduje często o zapłacie przez odbiorcę danej faktury.

Jak sobie poradzić w nowej rzeczywistości?

W każdej organizacji będzie wyglądać to nieco inaczej. Dlatego warto zacząć od solidnej analizy, która pozwoli wypracować najlepsze rozwiązania. Nasz zespół wspiera przedsiębiorstwa w tym zakresie, dostarczając rekomendacji i docelowo rozwiązań zgodnych z potrzebami.


AUTHOR
by Maciej Gomółka Konsultant rozwiązań dla biznesu
SHARE