en
11 Lut

Internet of Things – Internet wszechrzeczy…?

Internet of Things – Internet wszechrzeczy…?

Jest wymieniany wśród takich technologii jak wirtualna rzeczywistość (VR) czy uczenie maszynowe (machine learning) jako jeden z najgorętszych trendów obecnego roku. Nazwę Internet Of Things słyszeli chyba wszyscy mający choćby niewielką styczność z technologiami informatycznymi. Mało kto  jednak potrafi dokładnie określić czego dotyczy.

Trochę historii

Internet Of Things (w skrócie zwany IoT) jest terminem stosunkowo nowym, nawet dla tak młodej dziedziny jaką jest informatyka. Został użyty po raz pierwszy zaledwie 16 lat temu, w 1999 przez brytyjskiego przedsiębiorcę i entuzjastę nowych technologii Kevina Ashtona. Sam Ashton użył go jako określenia mającego oznaczać połączenie świata rzeczywistego (czy też raczej namacalnego) z internetem za pomocą wszechobecnych czujników. W praktyce oznacza to tak naprawdę możliwość realizacji niezliczonej ilości scenariuszy. Od monitorowania ilości jedzenia w naszej lodówce i automatycznego zamówienia zakupów w przypadku wykrycia braków po monitoring firmowej floty samochodowej w czasie rzeczywistym.

Potencjał rosnący wykładniczo

Z uwagi na to, iż technologia „Internet of Things” dopiero „dojrzewa”, ciężko jest określić jej możliwy zasięg. Amerykańska firma „Gartner” będąca wyrocznią w świecie IT szacuje, że do końca 2020 roku liczba urządzeń wyposażonych w mikroczujniki, zaliczających się do IoT będzie wynosiła ponad 20 miliardów! (obecnie wynosi nieco ponad 5 mld). Wydatki na tę technologię w samym tylko obecnym roku mają osiągnąć 1 mld 400 mln dolarów, wzrastając o ponad 20% w stosunku do 2015 roku. Które „rzeczy” zostaną wiec podłączone do Internetu?

Trwająca miniaturyzacja w zakresie produkcji mikroprocesorów ciągle zwiększa potencjalną ilość zastosowań technologii IoT. Automatycznie otwierające się drzwi do domu, wykrywające czujnik w naszej kieszeni, mini czujnik wszczepiony pod skórę i monitorujący pracę serca, który w razie zawału automatycznie wezwie pomoc to tylko niektóre ze scenariuszy rodem z powieści science fiction, które wkrótce mogą stać się prawdziwe.

IoT w Twojej firmie

Potencjał IoT w zakresie ochrony zdrowia czy zastosowania tej technologii przy budowie tzw. „Inteligentnych domów” wydaje się nieograniczony. Pytanie jednak jak można wykorzystać tą technologię w obecnie działającym biznesie?

Jednym z możliwych scenariuszy jest analiza danych telemetrycznych zbieranych w czasie rzeczywistym z różnych źródeł; witryn sieci web, aplikacji czy urządzeń. Dane te mogą zostać przetworzone i zinterpretowane („w chmurze”) a następnie pokazane w przystępny graficznie sposób.

„Przewidywana konserwacja” – to kiepsko brzmiące tłumaczenie angielskiego terminu „predictive maintenance”. Scenariusz ten polega na wyposażeniu danego urządzenia (np. windy) w dużą ilość czujników monitorujących ich działanie. Dzięki zbieranym statystykom jesteśmy w stanie określić przybliżony czas wystąpienia usterki danego modułu. Pozwala to wymieniać lub konserwować podzespoły zanim ulegną awarii a przez to ograniczyć czas gdy urządzenie jest wyłączone z działania.

 

Zastanawiasz się czy Internet Of Things to technologia, z której może skorzystać Twoja firma?

Może chciałbyś sprawdzić jak sprawdza się ona w praktyce?

Skontaktuj się z nami:

olaf.lesniak@arc-consulting.pl

Wypróbuj demo Azure IoT:

https://www.azureiotsuite.com/

 

Olaf Leśniak, business development specialist,

Aplikacja na stanowisko:

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Download file: