obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website, in accordance with the information contained in the privacy policy. Do you agree to the use of cookies?

30.10.2022

National System of e-Invoices (KSeF) – what does it mean for enterprnuers?

AUTHOR
by Maciej Gomółka Konsultant rozwiązań dla biznesu
SHARE
KSeF, or the National System of e-Invoices, is a solution aimed at standardizing invoices issued by economic entities registered in Poland.

The system will be obligatory for all entrepreneurs from 2024. Here, however, a small “star”. Initially, the system was to be mandatory from 2023, but the Council of the European Union decided in June this year. allowed to implement the system only from January 2024.

Does this mean there is still a lot of time left? These and other questions are answered by our expert Maciej Gomółka, PhD in economics, business solutions consultant at ARC Consulting.

Rozwiązanie KSeF funkcjonuje już w środowisku produkcyjnym od stycznia br., a firmy mogą korzystać z systemu dobrowolnie. Jakie wymagania stawia przed przedsiębiorcami ustawodawca?

Zapisy dotyczące KSeF pojawiły się w polskiej legislacji pod koniec 2021 r. Możliwość korzystania z KSeF zapisano w Ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustawa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076). Należy jednak podkreślić, że do tej pory nie powstały przepisy regulujące szczegółowe zasady funkcjonowania systemu oraz ramy przedmiotowe i podmiotowe KSeF. To rodzi wiele znaków zapytania.

Co KSeF w praktyce oznacza dla przedsiębiorstw?

Obligatoryjna implementacja systemu KSeF od 2024 r. będzie oznaczać rewolucję procesową dla polskich przedsiębiorstw związaną z procesami fakturowania. Digitalizacja obiegu faktur będzie wiązać się nie tylko z wymogiem integracji firmowych systemów finansowo-księgowych, ale postawi firmy przed wieloma wyzwaniami zmiany dzisiejszych procesów. Niezbędna będzie zmiana świadomości pracowników firmy, jej kontrahentów oraz klientów.

Wydaje się, że styczeń 2024 r. to dość odległa perspektywa i sporo czasu, żeby się przygotować.

Samo rozwiązanie jest przedstawiane jako jedno z najbardziej nowoczesnych technologii w Europie do wymiany informacji o zdarzeniach gospodarczych. I choć wydaje się, że rok 2024 to odległa perspektywa, to jednak biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, warto już dziś przyjrzeć się procesowi fakturowania oraz wspierającemu je oprogramowaniu.

Najtrudniejszy pierwszy krok. Od czego więc zacząć?

Od analizy, która pomoże prawidłowo zabezpieczyć i zaplanować wdrożenie systemu KSeF w organizacji. Poprawne i bezpieczne komunikowanie się z KSeF może ułatwić rozwiązanie systemowe, którego funkcjonalności zapewnią możliwość wystawiania faktur zgodnie z wymogami ustawy.

Pozwala na to platforma Archee Flow. Po pierwsze, aby zautomatyzować proces po stronie organizacji, po drugie by skutecznie odpowiedzieć na wymagania stawiane przez Ministerstwo Finansów. Administrator ma pełną przejrzystość w zakresie wystawiania, weryfikacji i kontroli wystawionych dokumentów.

Gdzie szukać odpowiedzi na temat KSeF?

Odpowiedzi na bardzo podstawowe pytania można szukać na stronie Ministerstwa KSeF (podatki.gov.pl). Chcąc jednak lepiej zrozumieć temat, warto posłuchać ekspertów, którzy od strony praktycznej analizują rozwiązanie. Na naszym blogu zaproponujemy serię wpisów, która będzie wsparciem na drodze do wdrożenia KSeF po stronie przedsiębiorcy.

Czy wiesz, że wiesz, że wdrożenie KSeF to:

- brak możliwości przekazywania załączników do faktur VAT?

- wyeliminowanie przez wielu kontrahentów faktury w formie papierowej?

- obowiązek korygowania błędnych faktur poprzez system KSeF?

- konieczność zmiany w świadomości klientów i kontrahentów oraz komunikację zmian?

Czy zastanawiałeś się nad tym, że Twoja organizacja będzie musiała przeanalizować:

- jaką rolę pełni faktura w procesie logistycznym dostaw?

- jaką rolę w organizacji pełni EDI?

- z jaką częstotliwością i z jakimi datami wystawiane są faktury?

- czy faktury wystawiane są na urządzeniach rejestrujących?

- proces kontroli otrzymywanych faktur?

- jak obsługiwani są klienci zagraniczni?

AUTHOR
by Maciej Gomółka Konsultant rozwiązań dla biznesu
SHARE