obróć telefon

W celu dalszego przeglądania strony

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, zgodnie z informacjami zawartymi w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?

#RPA

Biała lista podatników VAT: firmy poszukują rozwiązań weryfikujących dane kontrahentów

Od 1 września przedsiębiorcy mogą korzystać z białej listy podatników VAT, która ma zminimalizować ryzyko nieuczciwych praktyk w biznesie. To jednak dla większości firm oznacza czasochłonną weryfikację setek numerów kont swoich kontrahentów. Działy finansów pilnie szukają automatycznych rozwiązań, które bez wpływu na terminowość rozliczeń, pozwolą skorzystać z rozwiązania Ministerstwa Finansów.

Obecnie biała lista podatników VAT pozwala na zapytanie dotyczące 1 podmiotu na raz. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w ciągu najbliższych dni, liczba ta zostanie powiększona do 10 zapytań o 30 podmiotów jednocześnie. Ta informacja nie uspokoiła pracowników działów finansowych oraz centrów usług wspólnych, obsługujących setki przelewów dziennie. Okazuje się jednak, że pożądane rozwiązanie mogą dostarczyć firmy automatyzujące procesy finansowe.

- Nowe wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące białej listy podatników VAT mogą mieć w ciągu najbliższych miesięcy znaczący wpływ na efektywność pracy działów finansowo - księgowych każdej firmy działającej na polskim rynku – mówi Krzysztof Czeczot, Managing Partner w ARC Consulting. - Rozwiązaniem jest automatyzacja, która znacznie przyspieszy weryfikację i pozwoli na terminową realizację zobowiązań. Co jednak najważniejsze, takie narzędzia zapewnią, że według nowych przepisów, faktura będzie mogła zostać uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu – dodaje Czeczot.
Ministerstwo Finansów wskazało 1 stycznia 2020, jako datę kiedy każdy przelew o wartości powyżej 15 tys. zł będzie musiał być wysłany na konto zweryfikowane na białej liście. W przeciwnym wypadku, faktura nie będzie mogła zostać rozliczona w kosztach uzyskania przychodu.

Automatyczne rozwiązanie bazując na liście przelewów do zrealizowania, może połączyć się z wyszukiwarką Ministerstwa Finansów, weryfikując dane kontrahenta oraz numery rachunków bankowych na białej liście. Narzędzie informuje użytkownika o wszystkich przelewach, które może bezpiecznie zlecić, a które nie spełniają wymagań nowych przepisów. To podejście może w znacznym stopniu ograniczyć ewentualne kary, czy kontrole spowodowane przelewami na konta nieznajdujące się na białej liście Ministerstwa Finansów.